Kicsit más témában írok. Most már egy ideje drónozok.

2018 év végén kezdtem egy dji telloval (boost combo) azután, hogy a bátyám által "megfertőződtem", mert neki egy sparkja volt.

A tellom működése nem volt problémamentes, szerencsére nem törtem össze, de gariba visszaküldtem, és kb. 2 hónappal később kaptam egy újat, ami jó volt. Hamar váltottam, áprilisban sparkra (fmc), de ismerősöm megvette október körül. Nem adtam volna el, csak annyira jó árat adott érte, hogy megérte nekem.

Ezután a (xiaomi) fimi x8se típust rendeltem meg a xiaomishopról, bevállalva - mivel sokaktól olvastam - hogy nem érkezik meg, akik máshonnan, kínai webshopokról rendelték. Nekem 1 hónapon belül megjött tőlük, korrekt webáruház, korábban is rendeltem már mást, elégedett voltam, ezért volt bizalmam.

Maga a fimi x8 első tapasztalatra kissé csalódásnak tűnt, mivel az élőkép eléggé hajlamos mosódni már a kamera fel-le mozgatására, és a fényképei is rosszabbak, mint a sparké. Félreértés ne essék, nem rosszak, csak a spark élesebb képeket készít. 

Azóta rengeteget repültem, sok pozitív oldalát ismertem meg, ezért plusz akksit is vettem hozzá.

Nagyon szuper gép, megszerettem, kezes bárány, megbízhatóan működik. Ennek ellenére mégis úgy voltam, kellene egy kisebb, "kompakt" gép, de újan a mavic mini annyira nem vonzott. A fimivel úgy vagyok, hogy soha nem szeretném eladni, annyira megszerettem. Tehát emellé kerestem társat.

fiminspark.jpg

Aztán idén nyáron megvettem a bátyám spark fmc szettjét is, tehát újra spark tulaj is lettem. Természetesen ennek is a gyengeségei tűntek fel rögtön a másik után, ezért összefoglalnám a két gépet hogy ítélem meg, pozitív és negatív előjellel: 

Spark:

- akkumulátor üzemidő, durván 10 percet lehet repülni 1 akksival anélkül, hogy "kifacsarom" (Lipo akksik élettartamát jelentősen csökkenti, ha teljesen lemerítik, ezért azt kerülöm!)

- videófelvétel: stabilizálás hiánya sport módban, illetve oldalirányba fordulni nem lehet vele finoman

+ kompakt, kis méret, de erős gép. Könnyen előkapom, a távirányító kábel nélkül, wifi-n is kommunikál a telefonnal

+ fényképfelvételek szebbek

+ akkumulátorok tölthetők a drónban usb-ről, illetve töltőállomáson akár egyszerre gyorsan mindhárom

+ első akadályérzékelő szenzor. Kezdőknek jól jöhet, bár sok értelme nincs, mert csak lassú haladásnál működik, és a pilóta látja az élőképen, mi van előtte és meddig mehet. Az oldalsó szenzorok jobbak lennének, hiszen profi drónosok többször mennek oldalazva mikor felvétel készül.

 Fimi:

- fénykép felvételek minősége kicsivel gyengébb a sparkéhoz képest, a fehéregyensúlyt sem kezeli a legjobban de ettől még nem rossz!

- akksi töltés csak a drónon kívül és a spéci töltőjével. USB-ről való töltés kizárt így pl. szivargyújtóból vagy powerbankról (talán ez miatt is volt bennem az érzés, mégiscsak kell spark újra, bár ezt máig nem használtam ki)

- élőkép mosódások, megszokható dolog, de egy jó élőképhez szokott usernek először zavaró :) 

+ 3 tengelyes gimbal, videófelvételeken akármilyen gyorsan is repülök, nem dűlöngél, gyönyörűen stabilizál, ezt csak akkor tanultam meg értékelni, hogy újra spark tulaj lettem, és az emiatt videózásra nem igazán alkalmas.

+ nagy méret vs kicsi: mindegyik lehet előny és hátrány is. Fimire talán a méretéből, hangjából adódóan kevésbé "mennek" a szárnyasok. Persze ez elkerülhetetlen, de a sparknál állandóan megjelentek a fecskerajok. Erre ritkábban jön bármiféle szárnyas, de attól még persze félek tőlük vele is, mert előfordul, csak nyugodtabb vagyok.

+ akkumulátor üzemidő. 25 percet simán tudok vele repülni anélkül, hogy "kifacsarnám". Ez pont 2,5x annyi, mint a sparknál azonos akkumulátor-kíméletesség mellett. 

Röviden összefoglalva: mindegyik jó valamiért, ami az egyikből hiányzik, a másikba megvan. Spark kicsi, kompakt, jobb képminőség jellemzi, de az üzemidőt kevesellem. Fimi nagy, jobban rá kell "készülni" a drónozásra (összecsukható, távirányító stickek, kábel) de talán a nagysága miatt is biztonságosabbnak és megbízhatóbbnak érzem, a 3 tengelyes stabilizálás pedig eszméletlen jó és az akksi miatt sem kell aggódni, mert 25 percet nyugodtan repülhet.

Mivel most már eleget írtam, majd egy következő bejegyzésben számolok be a távolságtesztes tapasztalataimról, képernyőfelvételekkel színesítve.

A bejegyzés trackback címe:

https://gaborjozsef.blog.hu/api/trackback/id/tr7116236804

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása